The Mercury is a solid cast iron stove with a classical design.
Its generously proportioned combustion chamber makes it an ideal choice for larger rooms. The large viewing window affords a clear, uninterrupted view of the burning flames.
Durability, high heat output and modern engineering are combined with user-friendly features: logs up to 50 cm in length can be conveniently refuelled via the right-hand side door, and the ash pan built underneath simplifies cleaning.
Further features include, amongst others, a throttle valve and a rotating grate.
| Efficiency | 77,1 % |
| Energieeffizienzklasse | A |
| Nennwärmeleistung | 7,7 kW |
| Wärmeleistungsbereich | 7-9,5 kW |
| Bevorzugter Brennstoff | Holz |
| Gewicht | ca. 150 kg |
| Gesamthöhe | 780 mm |
| Rohrstutzen Ø | 150 mm |
| Anschluß Rohrstutzen | Oben / hinten |
| Schadstoffarme Verbrennung gemäß | Ökodesign & 1. BImSchV - Stufe 2 |
Meets the following test requirements: gem. Art. 15a B-VG, BStV München, Regensburg, Stuttgart and Aachen, gem. DIN plus, Ö-Norm, CE norm,1.+2. BimschV. and Luftreinhalte-Verordnung Switzerland.