Sirius honours the heritage of the classic cast-iron stove, elegantly reimagined for modern tastes. Equally at home in traditional and contemporary settings, it is a piece that fits in a wide range of interiors.
Its tall, generously proportioned viewing window offers an uninterrupted view of the fire.
With an all–cast-iron construction, the stove provides comfortable radiant warmth, while modern combustion technology maximizes efficiency.
Standard features include, amongst others, a throttle valve and a connection for an external air-supply.
| Efficiency | 77,0 % |
| Energieeffizienzklasse | A |
| Nennwärmeleistung | 7,2 kW |
| Wärmeleistungsbereich | 6-8 kW |
| Bevorzugter Brennstoff | Holz |
| Gewicht | ca. 115 kg |
| Gesamthöhe | 860 mm |
| Rohrstutzen Ø | 120 mm |
| Anschluß Rohrstutzen | Oben / hinten |
| Schadstoffarme Verbrennung gemäß | Ökodesign & 1. BImSchV - Stufe 2 |
Meets the following test requirements: gem. Art. 15a B-VG, BStV München, Regensburg, Stuttgart and Aachen, gem. DIN plus, Ö-Norm, CE norm,1.+2. BimschV. and Luftreinhalte-Verordnung Switzerland.