As a wood-stove and cooker in one, Ceres unites the best of two worlds: practicality and cosiness.
On the cooking plate, stews can gently simmer and tea stays pleasantly warm, while the solid cast-iron body stores the heat and radiates it evenly into the room.
In addition to its steel base, chrome rails and cast-iron cooking plate, Ceres is equipped with a rotating grate and a throttle valve.
Wherever it’s placed — kitchen, sitting room or cottage — Ceres fits in effortlessly and makes any space feel like home.
| Efficiency | 75,5 % |
| Energieeffizienzklasse | A |
| Nennwärmeleistung | 6,3 kW |
| Wärmeleistungsbereich | 5-7 kW |
| Bevorzugter Brennstoff | Holz |
| Gewicht | ca. 95 kg |
| Gesamthöhe | 1.000 mm |
| Rohrstutzen Ø | 120 mm |
| Anschluß Rohrstutzen | Oben / hinten |
| Schadstoffarme Verbrennung gemäß | Ökodesign & 1. BImSchV - Stufe 2 |
Meets the following test requirements: gem. Art. 15a B-VG, BStV München, Regensburg, Stuttgart und Aachen, gem. DIN plus, Ö-Norm, CE norm,1.+2. BimschV. und Luftreinhalte- Verordnung Switzerland