The Comet rekindles the romance of the Victorian age, bringing timeless style and character into your home. Fashioned from solid cast iron throughout, it pleases as much in operation as it does in appearance.
Its large combustion chamber is designed to provide ample warmth, easily heating even the most spacious rooms. A right-hand side door admits logs up to 50 cm in length, while the double-leaf front doors make everyday cleaning simple.
Other practical features complete the design, including a cooking plate set into the top plate, a throttle valve, and a rotating grate.
| Efficiency | 75,3 % |
| Energieeffizienzklasse | A |
| Nennwärmeleistung | 9,2 kW |
| Wärmeleistungsbereich | 8-10,5 kW |
| Bevorzugter Brennstoff | Holz |
| Gewicht | ca. 210 kg |
| Gesamthöhe | 856 mm |
| Rohrstutzen Ø | 150 mm |
| Anschluß Rohrstutzen | Oben / hinten |
| Schadstoffarme Verbrennung gemäß | Ökodesign & 1. BImSchV - Stufe 2 |
Meets the following test requirements: gem. Art. 15a B-VG, BStV München, Regensburg, Stuttgart und Aachen, gem. DIN plus, Ö-Norm, CE norm,1.+2. BimschV. und Luftreinhalte- Verordnung Switzerland.