Eros I – a stove straight out of a fairy tale.
Style, elegance and quality are united with the latest combustion technology to create an exceptional piece of heating furniture.
The single front door affords a clear view of the flames, while the left-hand side door allows the stove to be conveniently loaded with logs up to 33 cm in length.
Polished chrome spheres for the top plate are available as an accessory, lending a gracefully finished, decorative touch.
Alternatively, the stove is also available as Eros II, with a double-leaf front door and a right-hand side door.
| Efficiency | 77,6 % |
| Energieeffizienzklasse | A |
| Nennwärmeleistung | 7,7 kW |
| Wärmeleistungsbereich | 6,5-8,5 kW |
| Bevorzugter Brennstoff | Holz |
| Gewicht | ca. 120 kg |
| Gesamthöhe | 680 mm |
| Rohrstutzen Ø | 150 mm |
| Anschluß Rohrstutzen | Oben / hinten |
| Schadstoffarme Verbrennung gemäß | Ökodesign & 1. BImSchV - Stufe 2 |
Egal aux testes suivants: Art. mun. 15a B-VG feu rest.Norme Ö.Reglements des villesde Münich, Regensburg, Stuttgart et Aix la Chapelle DIN plus, et la réglementation Suisse de la pureté de l'air. 1.+2.BimschV.