Herculina XL is the taller, slimmer model in the Herculina-series – elegantly proportioned, without overwhelming the room.
A standout feature is the integrated warming compartment. It not only adds character to the stove, but also brings a tangible sense of cosiness – perfect for keeping small dishes or drinks warm.
Polished natural stone plates in the warming compartment and on the top create a calm, balanced contrast to the cast iron body.
Like the other stoves in the series, Herculina XL provides both radiant and convection heat.
The Herculina-series also includes the XS, S and XXL variants.
| Efficiency | 76,1 % |
| Energieeffizienzklasse | A |
| Nennwärmeleistung | 6,1 kW |
| Wärmeleistungsbereich | 6-8,5 kW |
| Bevorzugter Brennstoff | Holz |
| Gewicht | ca. 235 kg |
| Gesamthöhe | 1.215 mm |
| Rohrstutzen Ø | 150 mm |
| Anschluß Rohrstutzen | Oben / hinten |
| Schadstoffarme Verbrennung gemäß | Ökodesign & 1. BImSchV - Stufe 2 |
Meets the following test requirements: gem. Art. 15a B-VG, BStV München, Regensburg, Stuttgart and Aachen, gem. DIN plus, Ö-Norm, CE norm,1.+2. BimschV. and Luftreinhalte-Verordnung Switzerland.