Where Art Deco heritage meets modern engineering — Luna I.
Through its tall viewing widow, the lively ballet of flames can be enjoyed; even unlit, it remains a captivating work of art.
Set above the combustion chamber, a warming and roasting compartment houses two cast-iron dishes—ideal for keeping plates warm or preparing small canapés. A matching wooden board is included.
Engineering-wise, Luna I delivers a low-emission, fuel-efficient burn through modern combustion technology – without compromising on design.
| Efficiency | 75,7 % |
| Energieeffizienzklasse | A |
| Nennwärmeleistung | 7,9 kW |
| Wärmeleistungsbereich | 6,5-9 kW |
| Bevorzugter Brennstoff | Holz |
| Gewicht | ca. 200 kg |
| Gesamthöhe | 1.102 mm |
| Rohrstutzen Ø | 150 mm |
| Anschluß Rohrstutzen | Oben / hinten |
| Schadstoffarme Verbrennung gemäß | Ökodesign & 1. BImSchV - Stufe 2 |
Meets the following test requirements: gem. Art. 15a B-VG, BStV München, Regensburg, Stuttgart and Aachen, gem. DIN plus, Ö-Norm, CE norm,1.+2. BimschV. and Luftreinhalte-Verordnung Switzerland.