Pluto, the celestial body, is counted among the dwarf planets of our solar system. It lends its name to our Pluto stove, one of the most compact models in its class.
Thanks to its modest size, this petite stove is ideal for heating smaller spaces, be it a kitchen, cottage or an intimate living area.
A charming highlight is the cooker-style detailing: the integrated cooking plate is ideal for preparing tea, while the chrome rails imbue the stove with a nostalgic, traditional feel.
In addition to the base, chrome rails and cooking plate, the Pluto II is also fitted with a rotating grate and a throttle valve.
| Efficiency | 75,5 % |
| Energieeffizienzklasse | A |
| Nennwärmeleistung | 6,3 kW |
| Wärmeleistungsbereich | 5-7 kW |
| Bevorzugter Brennstoff | Holz |
| Gewicht | ca. 95 kg |
| Gesamthöhe | 1.050 mm |
| Rohrstutzen Ø | 120 mm |
| Anschluß Rohrstutzen | Oben / hinten |
| Schadstoffarme Verbrennung gemäß | Ökodesign & 1. BImSchV - Stufe 2 |
Meets the following test requirements: gem. Art. 15a B-VG, BStV München, Regensburg, Stuttgart and Aachen, gem. DIN plus, Ö-Norm, CE norm,1.+2. BimschV. and Luftreinhalte-Verordnung Switzerland.