The Luna II L is one of our models that is simple and compact,fitting into a modern interior very well.
This model is of a high qualilty, resulting in a clean burning in your stove and chimney.
This model is also available with a warming space (Luna II H).
Both types are available in black Granite.
A real piece of furniture in your home.
| Efficiency | 75,7 % |
| Energieeffizienzklasse | A |
| Nennwärmeleistung | 7,9 kW |
| Wärmeleistungsbereich | 6,5-9 kW |
| Bevorzugter Brennstoff | Holz |
| Gewicht | ca. 210 kg |
| Gesamthöhe | 1.020 mm |
| Rohrstutzen Ø | 150 mm |
| Anschluß Rohrstutzen | Oben / hinten |
| Schadstoffarme Verbrennung gemäß | Ökodesign & 1. BImSchV - Stufe 2 |
Meets the following test requirements: gem. Art. 15a B-VG, BStV München, Regensburg, Stuttgart und Aachen, gem. DIN plus, Ö-Norm, CE norm,1.+2. BimschV. und Luftreinhalte- Verordnung Switzerland.