Billy Elegance is not only elegant but also practical with a storage tank size of no less that 24 Kg.
The high polished steel front and the stove window fitted with black glass give this pellet stove a very elegant appeal.
The large stove window provides a lovely view of the flames.
The Billy Elegance is available in both light and dark grey.
It is possible to connect to the chimney at the rear of the stove.
| Nominal heat output | 8 kW |
| Weight | ca. 60 Kg |
| Flue gas temperature | 214 °C |
| Heat output | 2,5-9 kW |
| Tank capacity | ca. 24 Kg |
| Efficiency | 90 % |
| Flue connection | 80 mm |
| Flue gas temperature | 6,1 g/s |
| Pressure | 12 Pa |
Meets te following test requirements: DIN EN 14785:2006, 15A B-VG, LRV / VKF first and second BimschV Deutschlands.