The Christoph is an elegant and modern pellet stove with a streamlined steel front making it a real sight for sore eyes.
The front is available in either black or white which shows the Christoph to its full advantage in any interior.
The large window allows a lovely view of the attractive play of the flames in the stove.
With storage tank of 15 Kg the flames can be enjoyed for a long period of time.
A connection to the chimney is possible at the rear and also on the top.
| Nominal heat output | 90 % |
| Weight | ca. 60 Kg |
| Flue gas temperature | 204 °C |
| Heat output | 2,5-8 kW |
| Tank capacity | ca. 15 Kg |
| Efficiency | 7,5 kW |
| Flue connection | 80 mm |
| Flue gas temperature | 6,0 g/s |
| Pressure | 11 Pa |
Meets te following test requirements: DIN EN 14785:2006, 15A B-VG, LRV / VKF first and second BimschV Deutschlands.