With a depth of only 23 cm the Janice takes up very little room space.
When the Janice is burning the high window gives a good view of the flames adding a pleasant touch to this sleek and straight-lined pellet stove.
The stove has a tank capacity of 15 Kg.
The chimney connection can be made on the right hand side and also at the back.
| Nominal heat output | 90,5 % |
| Weight | ca. 60 Kg |
| Flue gas temperature | 150 °C |
| Heat output | 3-6,5 kW |
| Tank capacity | ca. 12 Kg |
| Efficiency | 6,5 kW |
| Flue connection | 80 mm |
| Flue gas temperature | 6,2 g/s |
| Pressure | 11 Pa |
Meets te following test requirements: DIN EN 14785:2006, 15A B-VG, LRV / VKF first and second BimschV Deutschlands.