The Wiona is an elegant, compact pellet stove which is best suited to smaller rooms because of its size.
This stove is therefore very suitable for tiny houses and chalets.
Even though it is small in size the Wiona is able to heat a room up to 40 square metres.
The Wiona is available in black or white making it suitable for any furnished room.
| Nominal heat output | 92,0 % |
| Weight | ca. 44 Kg |
| Flue gas temperature | 187 °C |
| Heat output | 2,5-5 kW |
| Tank capacity | ca. 10 Kg |
| Efficiency | 5 kW |
| Flue connection | 80 mm |
| Flue gas temperature | 4,1 g/s |
| Pressure | 12 Pa |
Prüfung nach DIN EN 14785:2006, 15A B-VG, LRV / VKF 2. Stufe der 1. BimschV Deutschlands.