Are you looking for a pellet stove that not only heats your house but can also be used to cook?
In that case the Pasquale is just the stove for you.
This pellet stove has a large hotplate on which the most delicious dishes can be prepared.
Besides this, the Pasquale has an elegant look which is also an asset to your home.
This pellet stove has a storage tank capacity of 16 Kg.
| Nominal heat output | 90,0 % |
| Weight | ca. 116 Kg |
| Flue gas temperature | 146 °C |
| Heat output | 2,7 - 8 kW |
| Tank capacity | ca. 16 Kg |
| Efficiency | 7,2 kW |
| Flue connection | 80 mm |
| Flue gas temperature | 5,2 g/s |
| Pressure | 11 Pa |
Prüfung nach DIN EN 14785:2006, 15A B-VG, LRV / VKF 2. Stufe der 1. BimschV Deutschlands.