Atria is the perfect union of modern engineering, high-quality materials and timeless poise.
In the upper assembly, flue gases are guided through long channels, yielding their energy to the stove body rather than the chimney. The result? Cosy, sun-like radiant warmth and exemplary efficiency.
Heat is diffused throughout the stove’s full height, enveloping you in comfort from head to toe.
Refuelling has been equally well considered: the combustion chamber accommodates logs up to 50 cm in length, which can be loaded with ease via the right-hand side door or the capacious front door.
With the flue-gas collar connectable at the rear or the top, Atria adapts to suit your room and layout.
| Efficiency | 79,5 % |
| Energieeffizienzklasse | A |
| Nennwärmeleistung | 9,1 kW |
| Wärmeleistungsbereich | 8-10 kW |
| Bevorzugter Brennstoff | Holz |
| Gewicht | ca. 130 kg |
| Gesamthöhe | 1.230 mm |
| Rohrstutzen Ø | 150 mm |
| Anschluß Rohrstutzen | Oben / hinten |
| Schadstoffarme Verbrennung gemäß | Ökodesign & 1. BImSchV - Stufe 2 |
1. BImSchV - Stufe 2 ✓
Ökodesign 2022 ✓